Taproot, jedna z największych aktualizacji Bitcoin’a może nadejść w przyszłym roku.

Taproot, jedna z najbardziej oczekiwanych modernizacji Bitcoinów (BTC) i jej największa zmiana od 2017 roku, która ma poprawić prywatność, skalowalność, elastyczność i szybkość sieci – może nadejść w ciągu kilku miesięcy.

Pierre Rochard, ewangelista i strateg Bitcoin w kryptońskiej giełdzie Kraken, zasugerował, że w przyszłym roku wszyscy oczekujący na tę aktualizację protokołu powinni się tego spodziewać.

Na taprootactivation.com i odpowiedni dokument GitHub, dziesięć z dwunastu skontaktował się Bitcoin górniczych basenów zadeklarował wsparcie dla Taproot, w tym Poolin, BTC.com, F2Pool, i innych. SigmaPool jest niezdecydowany i nie ma „żadnej odpowiedzi“ z Binance Pool. Całkowity hashrat (średnia z 1 miesiąca) wsparcia dla Taproot wynosi 82,05%, podaje strona internetowa.

Jak już wcześniej powiedziano, na Bitcoin Improvement Proposals (BIPs) ujawnione przez dewelopera Pietera Wuille’a, Taproot jest zmianą kodu, która ma na celu zwiększenie prywatności monety numer jeden na świecie, poprzez uczynienie wszystkich transakcji w łańcuchu blokowym wyglądają tak samo dla osób z zewnątrz. Dlatego też, Taproot ukrywałby również zaawansowane płatności użytkowników Bitcoin Era, tak aby każda złożona płatność wydawała się być jak każda inna, powszechna płatność.

Kod ten zostanie dołączony do aktualizacji o nazwie Schnorr, miękkiego widelca, nad którym programiści pracują od dawna, co poprawia prywatność, skalowalność i szybkość. Umożliwia on łączenie danych podpisu, a tym samym kodowanie wielu kluczy w jeden.

Wuille złożył „pull request“ dotyczący Schnorr/Taproot w styczniu tego roku, informując innych, że zmiana kodu jest gotowa do recenzji, dyskusji, sugestii, itp. W październiku, kod Taprootsa został połączony w rdzeń Bitcoin Core, to jest zawarty w bibliotece kodowania Bitcoin Core, czekając na przyjęcie przez operatorów węzłów nowego zestawu zasad, a następnie na aktywację aktualizacji.

W międzyczasie, badacz Bitcoin w głównym Blockchain technologii firmy Blockstream, Jonas Nick, tweeted linii czasu rozwoju Taproot do tej pory, argumentując, że czas, który zabrał do tego punktu jest „właściwe“.

„Myślę, że głównym tematem i centrum rozwoju w 2021 roku będzie Schnorr i Taproot przyjęcie, które przychodzi do Bitcoin,“ deweloper Stepan Snigirev niedawno powiedział Cryptonews.com. „Będzie to oznaczać wiele korzyści, a także wiele pracy dla firm produkujących oprogramowanie i portfel sprzętowy“. Snigirev dodał, że przyjęcie tych dwóch aktualizacji ułatwi szereg innych innowacji technologicznych dla Bitcoin, takich jak Błyskawica, Multisig i MuSig – przy czym te dwa ostatnie są osadzone w Taproot.

Tymczasem, na wątek Twittera autorstwa ‚Sebastiana‘, istnieje „bardzo mały, krótkoterminowy, negatywny efekt [z Taproot, który] jest dobrze znany,“ ale ulepszenia „w dół drogi więcej niż go przewyższają“. Twierdzi, że w dłuższej perspektywie czasowej, Taproot korzysta z prywatności Bitcoin i czyni protokoły warstwy 2 (każdy protokół zbudowany na górze Bitcoin blockchain) bardziej wydajne, co jeszcze bardziej poprawia skalowalność.

Była to odpowiedź na raport o negatywnym wpływie Taproot na prywatność Bitcoina autorstwa głównego dewelopera w firmie block explorer i crypto portfolio tracker Blockchair, Nikity Zhavoronkova. W raporcie stwierdzono między innymi, że poziom ochrony prywatności ulega coraz większemu obniżeniu wraz z wykorzystywaniem multisigentnych adresów P2SH i SegWit. Dodanie innego wspólnego formatu adresu (P2TR) jeszcze bardziej by to pogorszyło, twierdzi on.

W czasie pikseli (18:22 UTC) BTC handluje po 19.089 USD i jest prawie niezmieniony w ciągu jednego dnia. Cena spadła o prawie 1% w ciągu tygodnia. Wzrosła o 26% w ciągu miesiąca i 153% w ciągu roku.